Czym jest prawo spadkowe?

#2017-10-12 22:09:42 

Nieznana

Użytkownik

Robię prezentację na temat prawa spadkowego i chciała bym się dowiedzieć, czym jest prawo spadkowe. Temat ma być opracowany zwięźle i najlepiej tak żeby był zrozumiały dla każdego, nie tylko studentów prawa. Co możecie mi o tym powiedzieć?
#2017-10-12 22:57:49 

HankaSkakanka

Użytkownik

Na pewno warto wejść na https://www.adwokat-radel.pl/czym-jest-prawo-spadkowe bo jest to strona kancelarii która zajmuje się tego typu sprawami i dużo tam pisze o tej dziedzinie prawa. Czym jest prawo spadkowe? Prawo to mówi o tym jakie są skutki prawne śmierci człowieka oraz, w dalszym ciągu, co się dzieje z wierzytelnościami oraz spadkiem po jego śmierci. Prawo też ustala kto dziedziczy spadek, kto ma prawo do zachowku oraz na kogo przechodzą ewentualne zadłużenia spadkodawcy.
#2017-10-13 01:19:12 

Nieznana

Użytkownik

Czyli tak w skrócie można powiedzieć że prawo opisuje wszystko co się dzieje po śmierci danej osoby, oczywiście pod kątem prawnym?
#2017-10-13 03:22:45 

mister_wiesz_kto

Użytkownik

Tak można powiedzieć ale jest to oczywiście w dużym uproszczeniu. Prawo samo w sobie reguluje kwestie dziedziczenia czyli określa kto w pierwszej kolejności przejmie spadek ale też zobowiązania zmarłego
#2017-10-13 05:06:41 

HankaSkakanka

Użytkownik

Warto też powiedzieć że to prawo określa dwa rodzaje spadkobierców, tego który jest zapisany w testamencie oraz gdy nie został on sporządzony, ustawowego którego z góry określa prawo. W przypadku tych drugich ważne jest tutaj pokrewieństwo lub zawarcie związku małżeńskiego.
#2017-10-13 07:57:58 

Nieznana

Użytkownik

Interesuje mnie jeszcze kwestia odrzucenia spadku. Wiele razy słyszy się że np. dzieci zmarłych rodziców odrzucają spadek bo jest zbyt dużo długów. Co dzieje się wtedy z takim spadkiem?
#2017-10-13 08:30:31 

Bryk

Użytkownik

Miałem taką sytuację po śmierci babci i wygląda to mniej więcej tak, najpierw spadek odziedziczył mój tata, później ja, mój młodszy brat a po odrzuceniu z naszej strony spadek przeszedł na najbliższą rodzinę czyli kuzyna mojego taty i jego dzieci.
#2017-10-13 10:50:01 

Wera

Użytkownik

Dokładnie jak kolega mówi i tak jak koleżanka wyżej pisała, wszystko idzie przez pokrewieństwo. W przypadku kolegi wyżej, z racji tego że siostra denatki nie żyje, to spadek odziedziczyły jej dzieci.
#2017-10-13 11:06:35 

Nieznana

Użytkownik

Chyba wszystko rozumiem. Postaram się zrobić z tego jakąś sensowną prezentację i jeszcze więcej informacji znaleźć w sieci lub umówić się na konsultację z prawnikiem.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015